Aktivita – Prechádzka „japonskou záhradou“ – relax duše
Ďalšia aktivita z dielne Nature Treks z kategórie „zážitkov“.
Na začiatku tejto aktivity sme sa s klientmi porozprávali o záhradách, o rastlinách a kvetoch, ktoré v nich pestujeme. Starostlivosť o rastliny a sledovanie ich rastu stimuluje pamäť, pozornosť a udržiava mentálnu aktivitu. Vplyv zelene podľa klientov provokuje človeka k väčšej fyzickej aktivite, čo v konečnom dôsledku zlepšuje zdravie a kvalitu ich života. V rámci komunikácie sme si porozprávali aj o inom type záhrad. Na pripravených obrázkoch sme si prezreli rôzne typy záhrad a parkov, napr. Versailleské záhrady a Japonské záhrady.
Japonské záhrady sú záhrady pre prestíž a vyjadrenie moci v Japonsku. Vytváranie záhrad bolo v minulosti prísne utajované a dokonca bolo zakázané ukázať cudzincom písomnosti, ktoré opisovali metódy tvorby japonskej záhrady. Japonské záhrady sú miniatúrne a ich symbolika je v skutočnom svete. Opisujú neskutočnú pôvabnosť v každom ročnom období. Japonské záhrady sú navrhnuté tak, aby zachytávali prírodné prvky v ich ideálnej podobe a vytvárali podmanivé a bezpečné prírodné priestory na rozjímanie a pokoj. Záhrady sú skutočne príťažlivé a liečivé, oslovujú niečo hlboko v každom z nás: potrebu ticha, a pokoja. Na dosiahnutie tohto krásneho vzhľadu sa používa kombinácia štrku, kameňov a balvanov na vytvorenie vízie, ktorá predstavuje ostrovy a hory obklopené obrazom tečúcej vody. Existuje niekoľko prvkov, ktoré môžu pomôcť pri vytváraní upokojujúceho efektu v záhrade. Zahŕňa malý mostík, ktorý pomôže navodiť pocit tečúcej vody. Do záhrady sa často pridávajú lampáše a sochy, ale najdôležitejšími prvkami sú kameň a skaly. Jeho najväčšou výhodou sú okrem prirodzenej krásy aj vlastnosti, ktoré uvoľňujú stres. Našťastie aby naši klienti túto krásu videli, nemuseli cestovať do Japonska. Použitím VR sa do nej dostali a mohli ju obdivovať v celej svojej kráse. Zaujímavosťou tohto programu je možnosť vytvoriť si svoju japonskú záhradu podľa vlastného uváženia a svojej kreativity.
Cieľom prehliadky a zážitku bolo precítiť pokoj a vnímanie relaxu v zurčaní vody potôčika a vnímaní tej krásy spojenej do ladnej elegancie usporiadania všetkých kvetov, kríkov, sekvojí a malých prístreškov, ktoré sú typické pre vývoj japonského pokoja a spôsobujú pokoj a oddych pre našich klientov.
Na pokyn lektora pri prechádzke záhradou klienti využili vlastné upokojujúce dýchanie, čím sa im podarilo jasnejšie sa sústrediť na krásu záhrady, ich zmysly sa intenzívne naladili na vŕzganie nôh na dláždenom chodníku, šuchot lístia rozfúkaného vetrom a šuchot bambusu.
Po zážitku, ktorý klienti pri aktivite zažili sme si pohovorili. Hovorili sme o ich pocitoch, ktoré v nich táto prechádzka, ako aj vytvorenie vlastnej záhrady zanechali.
Klienti boli veľmi vnímaví a pochopili, že japonské záhrady by si vedeli vytvoriť aj oni samy. Vedeli by si ich prispôsobiť aj vo vlastných podmienkach a to bolo to krásne čo si vedeli s VR odniesť.
V závere lektor odporučil našim klientom poznanie, získané z VR:
Na Japonskej záhrade musíte pracovať celý rok. Musí byť pôvabná a mať vhodné kvety a okrasné rastliny, kríky a stromy, kamene, potok a život, ktorý týmto všetkým preteká. Japonci najčastejšie pracujú so zakrpatenými borovicami a kosodrevinami, ktoré vytvárajú v prostredí dojem lesa. Zasadiť možno aj japonské čerešne, tzn. sakury a paprade alebo magnólie. Nemali by chýbať ani bonsaje, ktoré sú tak typické pre japonskú kultúru. Všetky tieto rastliny sú aj v našich podmienkach udržateľné a sadobné.